Kuinka hyvin nuoret oikeastaan tuntevat oman paikkakuntansa yritykset, palvelut ja muut toimijat? Vaikka Suonenjoki on monelle nuorelle tuttu kotipaikka, sen tarjoamat mahdollisuudet eivät välttämättä ole yhtä tuttuja. Tähän ajatukseen pureuduttiin ensimmäistä kertaa järjestetyssä MansikkaRace-tapahtumassa, joka kokosi 1. syyskuuta yhteen 45 Suonenjoen lukion ensimmäisen vuoden opiskelijaa sekä 17 paikallista toimijaa.
Amazing Business Race -konseptiin pohjautuvassa tapahtumassa opiskelijat jaettiin neljän hengen tiimeihin, jotka kiersivät päivän aikana kuudella rastilla eri puolilla Suonenjokea. Rastit toteutettiin yhteistyössä paikallisten yritysten, yhdistysten, palveluiden ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteena oli tarjota nuorille mahdollisuus tutustua oman paikkakunnan toimintaan käytännönläheisesti tekemisen ja kokemisen kautta.

Päivän aikana nuoret pääsivät kokeilemaan monipuolisia tehtäviä erilaisissa toimintaympäristöissä. Rasteilla muun muassa pestiin ikkunoita, hyllytettiin tuotteita, tehtiin inventaariota, kuvattiin sisältöjä sosiaaliseen mediaan sekä ideoitiin uusia palveluita ja kursseja. Lisäksi nuoret pääsivät kertomaan omia näkemyksiään ja ajatuksiaan paikallisille toimijoille. Päivä tarjosi mahdollisuuden nähdä, millaista työtä eri toimialoilla tehdään ja millaista osaamista paikallisissa organisaatioissa tarvitaan.
Lukion ensimmäisen vuoden opiskelijat valikoituivat tapahtuman kohderyhmäksi tarkoituksella. Uusille opiskelijoille tapahtuma tarjosi samalla mahdollisuuden tutustua opiskelukavereihin ja rakentaa yhteistyötä uuden ryhmän kanssa. Samalla nuoret pääsivät tarkastelemaan omaa kotikuntaansa uudesta näkökulmasta.
Palautteen perusteella tapahtuma herätti kiinnostusta juuri siinä, missä sen toivottiinkin onnistuvan. Jopa 70 prosenttia osallistujista koki MansikkaRacen lisänneen kiinnostusta paikallisia yrityksiä kohtaan.
Nuorten omat kommentit kertovat paljon päivän merkityksestä:
”Sai kiertää ympäri kotikuntaani, koska ei tule käytyä niin monessa eri yrityksessä useasti.”
”Uusiin yrityksiin tutustuminen.”
Monelle osallistujalle päivä tarjosi ensimmäisen mahdollisuuden tutustua näin laajasti oman paikkakunnan toimijoihin. Vaikka yritykset ja palvelut sijaitsevat lähellä, niiden toiminta jää usein arjessa etäiseksi. MansikkaRace toi ne konkreettisella tavalla nuorten saavutettaviksi.
Myös rastien sisällöt saivat runsaasti kiitosta. Jokainen rastipiste sai positiivisia mainintoja palautteissa, ja tehtävien monipuolisuutta pidettiin yhtenä tapahtuman vahvuuksista. Erityisen ilahduttavaa oli se, että nuoret nostivat esiin toimijoiden tavan kohdata osallistujat. Useissa palautteissa kiitettiin sitä, kuinka hyvin nuoret otettiin vastaan rasteilla ja kuinka aidosti heidän osallistumisestaan oltiin kiinnostuneita.

Ensimmäinen MansikkaRace osoitti, että nuorten ja paikallisten toimijoiden kohtaamisille on tarvetta. Kun nuoret pääsevät näkemään, mitä omalla paikkakunnalla tehdään, samalla syntyy uusia näkökulmia, kiinnostusta ja ymmärrystä ympäröivää yhteisöä kohtaan. Päivän aikana nuoret eivät tutustuneet ainoastaan erilaisiin työtehtäviin ja toimijoihin, vaan myös siihen, kuinka paljon osaamista ja mahdollisuuksia omalta paikkakunnalta löytyy.
MansikkaRace toteutettiin osana Meidän kylä, meidän maailma– ja Yhdessä Suonenjoki -hankkeita yhteistyössä Suonenjoen lukion sekä paikallisten toimijoiden kanssa.
Lämmin kiitos kaikille mukana olleille nuorille, yrityksille, yhdistyksille ja yhteistyökumppaneille. Ensimmäinen MansikkaRace osoitti, että joskus oman kotikunnan mahdollisuudet löytyvät vain yhden rastikierroksen päästä.
Oheisesta esityksestä näet vielä lisäinfoa tapahtumasta, tuloksia ja huomioita:





